Én hány talentumot kaptam?
A példabeszéd könnyen félreérthető. Ha a talentumot képességnek értelmezzük, akkor a végkicsengés: az Úr szigorú és igazságtalan. Tanárról mondják dicséretként, hogy szigorú, de igazságos. A példabeszédben a talentumok elosztása igazságtalan, a számonkérés szigorú, a büntetés ismét igazságtalannak tűnik. Az a kézenfekvő tanulság, miszerint a képességeinket ki kell bontakoztatni, túl kevésnek tűnik. Ez az értelmezés a lafontaine-i tanmesék bölcsességével helyezi egy szintre az evangéliumi történetet. A talentum szó tömegmértékegység, bár a köztudatba a példabeszéd félreértése révén a képesség szinonimájaként került, semmi köze a két fogalomnak egymáshoz.
A soktalentumnyi ezüst a gazda kincse, vagyona. Mi kincse van az Istennek? A szeretete. Ebből a kincsből ad nekünk felhasználásra rátermettségünk szerint. Van, aki 5 talentumnyi lehetőséget kapott, a szeretetnek a legnehezebb feladatait: alkoholista házastárs, beteg kisgyermek, kábítószeres kamasz, elviselhetetlen szomszéd, munkatárs, főnök. Itt elérni a szeretet megduplázódását: valódi bravúr. Mások kissé könnyebb feladatot kaptak, kéttalentumosat: egy-egy nehezebb ember a környezetünkben, vegyes összetételű gyerekcsoport nevelése, egy rosszindulatú rokon. Sokan átlagos feladatot mondhatnak magukénak: kiegyensúlyozott családban, baráti körben, normális munkahelyen kell megvalósítanunk a szeretet művét. Mégis milyen sokszor épp itt bukunk el. Elrejtjük a szeretetünket, azt hisszük, így őrizhetjük meg igazán. De elveszítjük, kicsúszik a kezünkből. Megvalósul a példabeszéd záróképe: elveszik tőlünk az egyet, és akinek már 10 van, annak még több lesz.
Aki egy talentumot kapott, nem kell irigyelnie az ötöt: hogyan is állnánk helyt jóval szigorúbb, elutasítóbb, elszomorítóbb körülmények között. Épp elég itt kitartanunk a szeretetben!
A talentumukat megkétszerező illetve elásó szolgák eszünkbe juttathatják Pilinszky János sorait, aki Dosztojevszkijt idézve írja: „… a tevékeny szeretetet félelmetes szakadék választja el az ábrándos szeretettől. Az ábrándos szeretet nyomot kíván hagyni a földön, s viszontszeretetre vár, méghozzá azonnali viszonzásra. Az igazi szeretet azonban hősies. Kész akár a vereségre is, hisz helye és ideje Istenben van.”
A Ferences Gimnázium tanári kara és dolgozói nevében boldog karácsonyt,
bensőséges ünneplést kívánok!
Utolsó kommentek